Rząd dopłaci Ci do raty kredytowej!

Już od 1 lipca 2023 r. do 2027 r. będzie funkcjonować nowy projekt „Pierwsze Mieszkanie – Bezpieczny Kredyt 2%” wspierający chętnych na zakup własnej nieruchomości. Program polega na dopłatach do oprocentowania kredytu przez rząd a zatem, aby z niego skorzystać trzeba będzie zaciągnąć kredyt hipoteczny. Dzięki nowym zasadom kredytobiorca uzyska gwarancję bezpiecznego oprocentowania na poziomie 2%. Pozostałą kwotę ma dopłacić rząd. Co więcej, na dofinansowanie załapie się wiele rodzin, gdyż projekt nie zakłada wprowadzenia limitów wydatków z budżetu na ten cel. Dopłata do kredytu ma obejmować okres 10 lat.

Kto skorzysta z programu dofinansowania do kredytu?
Z programu skorzystają osoby, które nie posiadają i nigdy nie posiadały jeszcze własnego mieszkania lub domu i które równocześnie nie ukończyły 45. roku życia. W przypadku par, wystarczy, aby ten warunek spełniała jedna osoba. Wysokość kredytu dla singlów ma sięgać max. 500.000 zł, zaś dla rodzin (z dziećmi lub bez) to aż 600.000 zł. Program obejmie zarówno mieszkania z rynku pierwotnego jak i wtórnego, bez określenia ich maksymalnej powierzchni. W przeciwieństwie do poprzedniego programu przy wyborze mieszkania nabywca nie musi się kierować standardem czy ceną za m2 (programie nie ma limitów cen za m2).

Czy można łączyć kredyt z programem Mieszkanie bez wkładu?

Istnieje możliwość udzielenia kredytu z prawem dopłat również kredytobiorcom, którzy nie zgromadzili środków na wkład własny.

O ile kredyt z dofinansowaniem będzie tańszy niż obecnie?
Według wyliczeń rząd dopłaci aż 235.000 zł do kredytu zaciągniętego na kwotę 500.000 zł na okres 10 lat. Oznacza to, że rata wynosząca 3850 zł spadnie w pierwszym miesiącu do 2600 zł i będzie stopniowo maleć do około 2200 zł (pod koniec okresu spłaty).

Kupować czy wynajmować?
Dzięki dofinansowaniu rządowemu rata miesięczna za mieszkanie będzie wynosiła znacznie mniej (nawet o połowę!) niż obecny czynsz najmu. Oznacza to, że jeśli tylko mamy zdolność kredytową to najlepszym rozwiązaniem jest zakup własnego mieszkania.

Co ze zdolnością kredytową?
O zdolność kredytową było do tej pory ciężko, gdyż od kwietnia 2022 r. banki miały obowiązek stosowania dodatkowego buforu 5% (wcześniej wynosił on 2,5%), który dodawały przy liczeniu zdolności kredytowej. Poskutkowało to nagłym i drastycznym spadkiem zdolności kredytowej. W przypadku osoby zarabiającej około 5 tyś. zł. na rękę zdolność kredytowa spadła z 400 tyś. zł na około 280 tyś. zł. Dlatego wiele osób z dnia na dzień zmuszonych zostało do rezygnacji z zakupu mieszkania. Aktualnie, według zapowiedzi rządu, bufor ten ma spaść z powrotem do 2,5% (dla kredytów ze stałą stopą oprocentowania).